Strøby Idrætscenter, Lendrumvej 3, 4671 Strøby
Her finder du svar på nogle af de spørgsmål, vi oftest får.
Ordensregler AIK Fitness
• Der er kun adgang for foreningens medlemmer og alle skal aktivere adgangsnøglen ved
indgangen.
• Det er ikke tilladt at færdes i centret med udendørssko eller bare tæer.
• Redskaberne sprittes af med en fugtig klud på de berørte dele efter endt brug.
• Redskaberne sættes på plads efter endt brug.
• Børn under 13 må kun opholde sig i området ved skranken. Babyer kan dog tages med
rundt i lift eller stol.
• Snak i mobiltelefon skal foregå uden for træningslokalet.
Centret har overvågningskamera
Vi samarbejder med Anti Doping Danmark
Brud på ordensreglerne og utryghedsskabende adfærd giver bestyrelsen i AIK Fitness ret til at
afbryde medlemskabet eller give karantæne.
Centret er drevet af frivillige, så hjælp os med passe på centret. Vis hensyn.
I tilfælde af sygdom eller længerevarende fravær – mindst 3 måneder – er der mulighed for at sætte medlemskabet i bero. Kontakt administrationen.
Vi bruger et system, der hedder GymTech. I det system er der planlagt genrer og et lydniveau, som tilgodeser de fleste.
NB: Ventilationen er i øjeblikket ude af drift Februar 2026, da det er en større udskiftning vil der gå nogle måneder før reparationen er fuldført, beklager.
Ventilation blev sat op i forbindelse med tilbygningen. Den kan udskifte luften i rummet 10 gange i timen.
Det er sat så koldt som muligt. Vi har undersøgt flere alternative løsninger og er stadig i gang. Desværre er der i offentligt regi meget bestemte retningslinjer for, hvad der er tilladt.
Det er ikke tilladt at installere aircondition i offentlige bygninger. Dette er EU bestemt.
AIK Fitness er en forening, stiftet af AIK 65 Strøby Fodbold, AIK 65 Gymnastik, Stevns Floorball Klub og AIK 65 Badminton. Derfor kan man sige, at vi alle ejer AIK Fitness.
De penge, der kommer ind på kontingent går til drift af centret og indkøb af nyt udstyr. Noget af overskuddet udloddes til de øvrige foreninger i Strøby Idrætscenter.
Der er generalforsamling i marts. Der bliver altid hængt sedler op i hallen samt informeret på hjemmesiden.
Log ind på App AIKFitness Booking, vælg min profil, vælg nederst registstrer nyt betalingskort.